пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów mocno nie uwydatni projektu trawnika albo kwiatów jak małe żywe sztachety.

Niezmiernie duże, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy aby nasze roślinne plot było nadzwyczaj wybujałe a jednocześnie wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być trudne.

Nic właściwie nie zaznaczy linii trawnika ewentualnie kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe czasami nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w przydzielonych terenach, małe krzewy potrafią utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu lub zastawią gołe wycinki gleby. Estetycznie przycięty mały żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie ewentualnie rosłe roślinne ogrodzenia wolno pozyskać z roślin iglastych.

Niestety, krzewy z tej klasy często są o wiele droższe niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis zwyczajny. Zwykle szeroko się rozrasta i należny go przycinać, atoli jego formę Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć pojedynczo.Powinien się szybko rósł zaś zatrzyma filarowy kształt.

O ile wasz kącik jest bardzo zacieniony, wskazane jest aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego spośród cienioznośnych modelów maja kategorii o złotawych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr nieskomplikowany Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są najbardziej widoczne w słońcu, wszak nawet w chłodzie liście pozostają wcale jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий