понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą i za dekoracje. Przeważnie takie sztachety PCV z Włocławka stawia się w słonecznych elementach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają oraz silnie gęstnieją. Mnóstwo wdzięku maja także takie żywe ploty, które wiodą przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek bądź kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja i uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które przeważają w ogrodzie, a także nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, często także bujnie kwitną, jednak chcą także mnóstwo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta Winylowe zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, jednak wypada je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku z Gorlic stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий